Aktualności
21-06-2024
W wielu krajach europejskich w tym w największych jak Niemcy, Francja czy Włochy, prawicowe partie odniosły zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyniki wskazują na niezadowolenie mieszkańców Europy z obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej. Do zmian walnie przyczyniły się protesty rolników w całej Europie, spowodowane unijną polityką klimatyczną z Zielonym ładem i Fit for 55 na czele, forsowaną przez Zielonych i przegłosowane przez chadecką Europejską Partię Ludową (EPP) czyli największą frakcję w Parlamencie Europejskim.
PO-PIS trzyma się mocno
Koalicja Obywatelska wygrała o włos wybory w Polsce zdobywając 37,1%, przed Prawem i Sprawiedliwością 36,2% Czarnym koniem wyborów okazała się Konfederacja, która zajęła trzecie miejsce z wynikiem 12,1% Druzgocącą porażkę odniosła Trzecia Droga z poparciem 6,9% wyborców, tak samo jak i Lewica z 6,3% Czy polscy wyborcy pokazali swoje niezadowolenie wobec rządzących koalicjantów KO? Czy realizowana przez te mniejsze ugrupowania polityka „nie wychylania” się przed szereg odniosła skutek ogromnego spadku poparcia? Czy Konfederacja zaczyna coraz mocniej „rozpychać” się na wsi i przejmuje powoli elektorat PSL oraz PiS? Najprędzej dowiemy się przy kolejnych wyborach do polskiego parlamentu.
Jak głosowała wieś?
59,7% rolników poparło w wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość, wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IPSOS Drugie miejsce zajęła Konfederacja z 15,6% głosów, a na trzecim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 12,1%. Trzecia Droga, w skład której wchodzi Polskie Stronnictwo Ludowe, znalazła się dopiero na czwartym miejscu z 9,2% głosów. Lewica uzyskała poparcie na poziomie 2,3% w tej grupie. Czy rolnicy pokazali czerwoną kartkę PSLowi? Czy działania w rządzie przeciwko Zielonemu ładowi zostały uznane za niewystarczające?
CDU/CSU wygrywa w Niemczech
(CDU) (CSU) Chrześcijańska demokracja odniosła zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech, zdobywając 30% głosów. Drugie miejsce zajęła partia AFD Alternatywa dla Niemiec z wynikiem 16%, zaś rządząca SPD kanclerza Scholza tylko 14%. Największe straty ponieśli niemieccy Zieloni – aż o 8,4 punktu procentowego, a także Lewica – o 2,7 %. Niemcy powiedzieli dość zielonej polityce. Co oznacza taki wynik? Prawdopodobieństwo przyspieszonych wyborów, w celu uniknięcia kolejnych wzrostów AFD?
Zdecydowanie zmierzamy w dobrym kierunku, Zieloni dostali to, na co zasłużyli - 9 miejsc. SPD i Linke tracą po 2 miejsca. AFD wielkim zwycięzcą, zdobywa 6 miejsc w obliczu obecnej, szaleńczej ideologicznie polityki. Oczekuję poprawy, ale jestem ostrożnie optymistyczny, ponieważ CDU/CSU nie zmieniło się znacząco (i wątpię, czy wiele się nauczyło). Czy Wolni Wyborcy i BSW będą mogli dobrze współpracować z AFD również na poziomie UE i coś zmienić, pozostaje do zobaczenia." powiedział Arnoud Korrel – Prezydent Meklemburgii Pomorze Przednie
Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen wygrywa we Francji
Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, uzyskując 31 % głosów. Partia prezydenta Macrona Odrodzenie i jej sojusznicy zdobyła tylko 14,6 % co jest katastrofalną porażką. Partię Socjalistyczna zdobyła ponad 13% głosów. Macron już zapowiedział rozwiązanie parlamentu i nowe wybory. Czy Francuscy rolnicy powiedzieli dość likwidacji rolnictwa i swoje głosy przerzucili na francuskich narodowców?
Timmermans i Wilders rozdają karty
Wybory w Holandii wygrał sojusz Zielonej Lewicy i Partii Pracy Fransa Timmermansa, zdobywając 21% głosów oraz 9 mandatów, ale największy progres zrobiła partia Partia Wolności PVV Gerta Wildersa zwiększając stan posiadania z 1 do 6 mandatów i zajmując 2 miejsce. Czy ojciec Zielonego ładu Frans Timmermans wciąż będzie miał duży wpływ na stanowiska w Brukseli?
W Holandii partie, które chcą zagwarantować suwerenność nad prawem brukselskim, odniosły znaczące zwycięstwo. Są to partie, które wyraźnie sprzeciwiają się Aktowi o Odbudowie Natury oraz Zielonemu Ładowi. Będziemy ich rozliczać z tego stanowiska, aby zapewnić stabilność gospodarczą Unii Europejskiej jako całości oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Zróbmy Unię Europejską znów wielką! - Sieta van Keimpema -(Holenderska Rada Mleczarzy / Farmers Defence Force)
Fidesz Viktora Orbána zwycięża na Węgrzech
Fidesz, partia Viktora Orbána, zdobyła najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech, uzyskując 44% głosów. Druga była partia TISZA z wynikiem 29,7 proc. Czy partia Orbana notując lekki spadek w porównaniu z wcześniejszymi wyborami ma lekką „zadyszkę”?
Hiszpania skręca w prawo
Partia Ludowa zdobyła 34,2% głosów, co przekłada się na 22 mandaty. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza premiera Pedro Sancheza, zdobywając 30,2% głosów i 20 mandatów. Trzecie miejsce zajęła prawicowa partia Vox, uzyskując 9,6% głosów i 6 mandatów.
Poza wątpliwościami co do oszukanych sondaży, nadal istnieje główna dwupartyjna siła w Hiszpanii - Partia Ludowa i socjaliści, co utrudnia marzenia o porozumieniach, które uratują sektor rolny, a tym samym całą populację w zakresie podstawowych potrzeb, takich jak zdrowa żywność, a następnie zdrowie oraz suwerenność w każdej kwestii dla silnej Europy narodów. Te małe partie są na biegunach za i przeciw agendom 2030 i tylko te reprezentowane przez liberałów lub prawicę będą naprawdę dążyć do koalicji w Brukseli w celu obrony rolnictwa, upraw i rybołówstwa, zachowując i zachęcając do lokalnych oraz unijnych standardów produkcji w obliczu zagrożeń z południowej granicy Europy (Maroko -przyp.red.), które nie stosują tych samych standardów - skomentowała Platforma 6 - Hiszpania
W Belgii remis
Partie Interes Flamandzki (13,9%), Ruch Reformatorski (13,6%) oraz Nowy Sojusz Flamandzki (13,4%) zdobyły po 3 mandaty. Obecnie 2 mandaty przypadają Partii Socjalistycznej, Chrześcijańskim Demokratom i Flamandczykom oraz partii Naprzód.
Wybory w Belgii okazały się trudne dla rolników. Vlaams Belang, prawicowa partia, stała się drugą co do wielkości siłą polityczną w kraju. Mimo to, nie będą oni prowadzić kraju, ponieważ partie lewicowe utworzyły koalicję, aby zablokować ich wpływy. Teraz pozostaje czekać, jakie działania podejmą w sprawie rolników.
Liczyliśmy na to, że prawicowa partia stanie się największą. Była to jedyna partia, która zyskała poparcie w Belgii, ale zabrakło im jednego mandatu, aby objąć przywództwo – powiedział Bart Dickens z Farmers Defence Force - Belgium. Niestety, dla rolników była to dość ponura niedziela. Mieliśmy nadzieję, że prawicowa partia dobrze wypadnie w wyborach. Chociaż stali się jedną z największych partii, teraz są prawie równej wielkości jak największa partia. Jednakże, nie mogą dołączyć do rządu, ponieważ inne partie odmawiają stworzenia koalicji z nimi. W rezultacie prawicowa partia będzie w opozycji– kontynuuje Dickens. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca, ponieważ największa partia w ciągu ostatnich pięciu lat wprowadzała politykę, która negatywnie wpływa na rolników. Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi, ale nie jestem zbyt optymistyczny – dodaje Dickens.
Bracia Włosi wygrywają w Italii
Konserwatywna partia premier Georgii Meloni odniosła zwycięstwo we Włoszech zdobywając 28,6% głosów i uzyskując 24 mandaty. Drugie miejsce przypadnie Partii Demokratycznej z wynikiem 25,6% głosów i 22 mandatami. Trzecie miejsce dla Ruchu Pięciu Gwiazd z 9,7% głosów i 8 mandatami. Na kolejnych miejscach znajdą się Forza Italia (8,8% głosów i 7 mandatów), Liga Matteo Salviniego (8,8% głosów i 8 mandatów) oraz Zieloni i Lewica (6,9% głosów i 6 mandatów). Włoska prawica trzyma się mocno, czy dzięki niej czeka nas zmiana na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej?
Czy to początek zmian?
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mogą być początkiem nowego otwarcia w Europie. Wyborcy pokazali, że Europejski Zielony ład, polityka klimatyczna oraz ograniczanie produkcji rolnej w krajach wspólnoty jest nie do przyjęcia i Unia musi zmienić swoją politykę, jeśli chce dalej być konkurencyjna na świecie.
Źródło: wp.pl, pap.pl