Talk icon

Aktualności

29-02-2024

Autor: Jakub Szlachcic

Wielki marsz rolników w Warszawie

wielki marsz w warszawie

W dniu 27 lutego 2024 roku odbył się w Warszawie Marsz Gwiaździsty w ramach Ogólnokrajowego Protestu Rolników, który trwa od 9 lutego. Manifestacja zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy uczestników, choć władze miejskie oszacowały liczbę demonstrantów na około 10 tysięcy. Rolnicy przybyli z różnych regionów Polski, domagając się realizacji swoich postulatów, w tym wycofania się polskich władz z tzw. Zielonego Ładu oraz wprowadzenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy.

Przebieg Protestu
Rozpoczęty pod Pałacem Kultury i Nauki, marsz był areną przemówień przedstawicieli ruchu rolniczego oraz delegacji z innych krajów, takich jak Bułgaria i Słowacja. Wśród uczestników obecni byli również przedstawiciele górników i myśliwych. Pomimo pokojowego charakteru protestu, odnotowano kilka incydentów związanych z detonacją petard. Demonstranci przemaszerowali ulicami stolicy, wyrażając swój sprzeciw wobec tzw. Zielonego Ładu oraz importu ukraińskich produktów rolnych. Marsz odbywał się w bardzo podniosłej atmosferze pełnej patriotycznych odniesień. Podczas przemarszu wiele razy śpiewano hymn Polski oraz Rotę i inne pieśni patriotyczne. Pod Sejmem, odmówiono modlitwę w intencji protestujących i delegacji przedstawicieli rolników, którzy udali się ze swoimi postulatami do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni. Szczepan Wójcik, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, zaznaczył, że delegacja udająca się do Sejmu nie ma zamiaru podpisywać żadnych ustępstw i że podstawowe żądania rolników muszą zostać spełnione.

Fot. IGR

Spotkanie z Marszałkiem Sejmu
Po spotkaniu, Marszałek Hołownia podkreślił, że Sejm jest miejscem do dialogu i podejmowania decyzji, a on osobiście stara się zapewnić obecność odpowiednich osób, takich jak przewodniczący komisji rolnictwa oraz minister rolnictwa.

Wizyta u Premiera
Niestety, wizyta przedstawicieli rolników u premiera Donalda Tuska nie zaowocowała oczekiwanymi rezultatami, gdyż premier zdecydował się na podróż do Pragi, a demonstrujących rolników  przyjął szef Kancelarii Premiera, Jan Grabiec. Przywódcy rolniczych organizacji stwierdzili, że ich propozycje zostały wysłuchane, ale nie zostaną zrealizowane, co wywołało duże niezadowolenie wśród protestujących.

Zakończenie Protestu
Po godzinie 17 manifestacja dobiegła końca. Demonstranci zdecydowali się kontynuować walkę o realizację swoich postulatów dotyczących rolnictwa i polityki rządowej, a przywódcy rolniczych organizacji zapowiedzieli kontynuację blokad i protestów w najbliższym czasie oraz kolejny marsz w Warszawie na początku marca. Zapowiedzieli również, że zasiądą do rozmów z rządem, które mają się odbyć w najbliższych dniach. 

Źródło: ŚR