Talk icon

Aktualności

20-06-2024

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

UE przyśpiesza negocjacje z Mercosur. Miliony na stole

ue-mercosur

UE przyspiesza negocjacje z Mercosurem i proponuje potrojenie funduszy na współpracę, pod warunkiem podpisania umowy. Celem tych działań jest wspieranie firm z Ameryki Południowej w dostosowywaniu się do warunków Umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, aby jej wdrażanie przebiegało sprawnie i skutecznie.

UE dotuje kraje Ameryki Południowej
Obecnie Paragwaj otrzymuje najwięcej środków, dysponując funduszami współpracy w wysokości 80 milionów euro. Brazylia zajmuje drugie miejsce z kwotą 70 milionów euro, a Argentyna jest trzecia z 50 milionami euro (Urugwaj obecnie nie korzysta z tych funduszy). Dodatkowo mieszkańcy Ameryki Południowej mogą otrzymać dodatkowe środki z globalnego budżetu współpracy przeznaczonego na cały region.

Niesprawiedliwy handel 
Sieta van Keimpema (Holenderska Rada Mleczarzy / Farmers Defense Force)  twierdzi, że konkurencja nie jest problemem lecz handel prowadzony przez samą UE, który jest niesprawiedliwy. 

Rząd UE nakłada surowe zasady na własnych rolników dotyczące sposobu produkcji, w które to rolnicy sami muszą inwestować, a jednocześnie są karani rabatami i ograniczeniami, gdy nie mogą ich spełnić. Ten sam rząd UE wydaje setki milionów euro z kieszeni podatników na dotacje poza UE dla firm na rozwój produkcji żywności. Produkcja ta nie musi spełniać tych wymagań i standardów - podkreśla Sieta van Keimpema


W 2019 roku doszło do pierwszego porozumienia, kiedy Europa zażądała od bloku Mercosur gwarancji dotyczących ochrony środowiska i przestrzegania europejskich standardów bezpieczeństwa żywności, co spowodowało zawieszenie finalizacji umowy i wznowienie negocjacji. W odpowiedzi kraje Mercosur zauważyły, że europejskie wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju wprowadziły wiele niepewności dla przedsiębiorstw z Ameryki Południowej, które obawiały się skutków wprowadzenia tych norm.
Kraje Mercosur jednoznacznie wyraziły potrzebę wsparcia wszystkich sektorów gospodarki, aby utrzymać ich konkurencyjność po wejściu w życie umowy o wolnym handlu. Von der Leyen przyjęła tę kwestię do wiadomości i rozpoczęła działania mające na celu przyspieszenie podpisania porozumienia. Zwróciła się do agencji współpracy Unii Europejskiej o opracowanie rozwiązań oraz zaproponowała znaczący wzrost środków współpracy, aby firmy z Argentyny, Paragwaju i Urugwaju mogły zachować swoją konkurencyjność, jeśli porozumienie ostatecznie zostanie podpisane przez oba bloki.
Nowe wielomilionowe środki, zarówno zwrotne, jak i bezzwrotne, będą przydzielane przez nowo powołaną komisję. Głównym celem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w procesie transformacji ekologicznej, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zapewnienie identyfikowalności po finalizacji umowy o wolnym handlu. Propozycja ta, odpowiadająca na obawy zgłoszone z Ameryki Południowej, aktualnie znajduje się w fazie negocjacji.
Jeśli propozycja europejska zostanie przyjęta, dodatkowe środki europejskie mogą okazać się istotnym wsparciem. "Nasz cel to zapewnienie, że wdrożenie umowy z Unią Europejską będzie skuteczne i korzystne dla Mercosuru" – podkreślają przedstawiciele w Brukseli.
Źródło infobae.com