Talk icon

Aktualności

20-07-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Zielony Ład coraz bliżej! Timmermans: Rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy by go wdrożyć

Zielony Ład

Frans Timmermans uważa, że europejscy rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy, aby wdrożyć w życie Zielony Ład i zawarte w nim założenia. 

Budżet UE na dotacje rolne nie musi być wzmacniany w następnym okresie, pomimo wezwań do powiększenia funduszu rolnego – powiedział w wywiadzie dla Euractive wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Nie będzie większych pieniędzy na Zielony Ład?

Timmermans oświadczył, że budżet dopłat rolnych Unii Europejskiej w następnym okresie nie będzie wymagał zwiększenia, pomimo widocznych próśb o podwyższenie.

„Należy zacząć od pytania, czy środki, którymi dysponujemy – 387 mld euro to całkiem pokaźna kwota – czy wydajemy je teraz we właściwy sposób? Nie sądzę” – powiedział.

Jego uwagi odnosiły się do unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), jednego z największych  programów wsparcia dla rolnictwa na świecie, na który przypada mniej więcej jedna trzecia budżetu UE.

Dla wiceprzewodniczącego Komisji to pytanie jest punktem wyjścia do dalszej dyskusji na temat możliwości wykorzystania innych struktur finansowania w celu uzupełnienia WPR.

„Ale jeśli po prostu przeprowadzisz dyskusję o tym, aby najpierw zadbać o własne interesy, a następnie sprawdzić, czy możesz zrobić coś innego, coraz więcej państw członkowskich nie będzie w stanie podążać za tym rozumowaniem” – stwierdził Timmermans.

Janusz Wojciechowski zabiegał o zwiększenie środów w WPR

Budżet WPR został napięty w ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodu gwałtownie rosnącej inflacji – w niektórych krajach UE przekroczyła  10% – spowodowanej rosyjską inwazją na Ukrainę. Spowodowało to również wzrost cen kluczowych środków produkcji, takich jak nawozy i pasza.

To skłoniło między innymi komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, do naciskania na większą pulę środków w następnym okresie finansowania. Pomysł ten został stanowczo odrzucony przez Timmermansa, który utrzymywał, że tylko „bardzo ograniczona grupa ludzi” domaga się większej pieniądze w WPR.

Wskazując, że odbudowa Ukrainy pochłonie dużą część unijnego budżetu, wiceprezydent wątpił, czy pomysł zyska poparcie państw członkowskich.

„Czy naprawdę wierzysz, że w państwach członkowskich znajdzie się ogromny elektorat, który powie: Dajmy więcej pieniędzy na rolnictwo?” – zapytał, dodając, że „nie ma ani jednego państwa członkowskiego”, które będzie opowiadać się za przeznaczaniem większej ilości pieniędzy na rolnictwo.